Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) je sinoči, 19. 11. 2024, v veliki dvorani Stergulčeve hiše v Bovcu gostil forum zainteresirane javnosti TNP za pripravo 10-letnega načrta upravljanja za obdobje od leta 2026 do 2035. Skoraj 80 udeležencev je s sodelovanjem v razpravi oblikovalo predloge, ideje in priporočila, ki jih bo JZ TNP preučil in po presoji vključil v načrtovane aktivnosti za prihodnje desetletje. Foruma so se med drugimi udeležili tudi župani Občin Bovec, Gorje, Kranjske Gore in Kobarida, Valter Mlekuž, Peter Torkar, Henrika Zupan in Marko Matajurc, v imenu Občine Bovec pa tudi podžupan Erik Cuder in v. d. direktorja Cecilija Avsenik. Peti forum zainteresirane javnosti TNP je prvič vodil novi predsednik sveta JZ TNP Dušan Vučko, ob njem pa je sedel tudi direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik. Na forumu so sodelovali prebivalci in predstavniki parkovnih občin, strokovni sodelavci gozdarskih in kmetijskih služb, lastniki in upravljavci zemljišč, predstavniki nevladnih organizacij ter turističnih in planinskih organizacij, ki delujejo na območju parka. V moderirani razpravi so lahko sodelovali na tematskih omizjih o naravi, kulturni dediščini, tradicionalnih in terciarnih gospodarskih dejavnostih, družbenih in rekreacijskih dejavnostih, infrastrukturi, prometu in o mladih.
V uvodu je udeležence pozdravil župan Občine Bovec Valter Mlekuž, ki je izrazil veselje, da se forum odvija v Bovcu, izrazil pa je tudi ponos, da ima Bovško v Svetu Javnega zavoda Triglavski narodni park prvič podpredsednico Bojano Zorč.
»Ko smo se pred leti pogovarjali o TNP, smo ga obravnavali kot neko nujno zlo, ki nam je bilo vsiljeno, zadnja leta pa medsebojno sodelovanje in povezovanje pelje v pravo smer. Moram pa reči, da kljub vsemu ni vse tako rožnato, ko se včasih zazdi. Veliko zadev bo treba še doreči, predvsem kar zadeva 10. in 11. člen Zakona o TNP. Za izvajanje smo vložili ogromno truda in smo se za dosego ciljev trdo borili, zdaj pa vsi ugotavljamo, da je pri izvajanju veliko preveč birokracije, in na za izboljšanje stanja moramo še veliko narediti. Vemo, kako težko je od države pridobiti denar, ko nam to vendarle uspe, pa naletimo na tisoč težav. Tu gre za pridobivanje soglasji od naravovarstvenikov, tudi od TNP, pri čemer preštevilni projekti propadejo. Moj namen ni, da bi danes zagrenil debato s tem opozarjanjem, vendar sem prepričan, da se s tem strinjajo tudi moji kolegi župani Občin znotraj TNP. Danes vam želim tvorno sodelovanje in da bi skupaj našli ustrezne rešitve za nov Zakon o TNP,« je poudaril Mlekuž.
10-letni načrt upravljanja TNP je temeljni razvojni dokument zavarovanega območja. Z vključujočim procesom priprave 10-letnega načrta upravljanja 2026-2035 lahko vsi sodelujemo pri oblikovanju varstvenih in razvojnih usmeritev za različne dejavnosti v TNP. Pri njegovi pripravi sodelujejo strokovne službe različnih sektorjev, parkovne občine, javne in zasebne organizacije ter zainteresirani posamezniki, ki želijo prispevati k ohranjanju narave, varstvu kulturne dediščine in vzdržnemu razvoju v edinem narodnem parku v Sloveniji. JZ TNP vodi proces priprave 10-letnega načrta upravljanja TNP, ki ga po javni obravnavi in vsebinski uskladitvi predloga sprejme Vlada Republike Slovenije z uredbo.
Novi predsednik sveta JZ TNP Dušan Vučko je v svojem prvem izvajanju verjetno zajel bistvo obstoja TNP:
»Park brez prebivalcev ne bo živel. Od vsega začetka je moja želja, ko sem se davnega leta 2003 loti Zakona o TNP, da se v Zakonu ne poskuša določiti samo omejitev, temveč omogoči razvojne spodbude. Brez denarja ni muzike. Zato sem vesel, da je v prejšnjem mandatu pokojnemu Francu Kramerju uspelo prepričati državo, da je treba 10. in 11. člen Zakona o TNP realizirati in da so končno Občine dobile vsaj del kolača. Strinjam se z županom Valterjem Mlekužem, da je pred nami vrsta izzivov, zato bo treba zagotoviti ravnovesje med varstvom narave in življenjem prebivalcev v TNP. Danes je priložnost, da po teh sklopih nanizate želje in ideje. Osebno menim, da je desetletno obdobje načrta upravljanja dolgo obdobje, ker se bo v tem času marsikaj spremenilo, in zdaj je priložnost, da se v prihajajočem letu dogovorimo in si prizadevamo za neko skupno sodelovanje in partnerstvo. Moja zaveza ministru je, da bom poskušal okrepiti sodelovanje s parkovnimi skupnostmi, saj brez tega ne bo šlo. Če bomo vsak na svojih bregovih, ne bomo prišli daleč,« je že v uvodnih besedah poudaril Vučko, kasneje pa nadaljeval z dejstvom, da Triglavski narodni park vsako leto obišče več milijonov obiskovalcev, ki si želijo doživeti bogastvo alpske narave, vzdrževane kulturne krajine in dediščino.
»Z odgovornostjo do varstva in vzdržnega razvoja narodnega parka je skupni interes vseh trajnostno sobivanje človeka in narave. Z 10-letnim načrtom upravljanja si želimo, da skupaj oblikujemo zaveze za prihodnost edinega narodnega parka v Sloveniji. Forum je namenjen predvsem prebivalcem, da lahko neposredno izrazijo svoja pričakovanja in želje, ki jih strokovne službe po preučitvi in presoji lahko vključijo v načrtovane aktivnosti za prihodnje desetletje.«
Začetni pozdrav udeležencem je namenil tudi direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik, ki je izrazil pozitivno presenečenje nad tako množično udeležbo na Forumu.
»Zahvaljujem se Občini Bovec in prijatelju Valterju Mlekužu za zagotovitev teh krasnih prostorov, da lahko izvedemo Forum zainteresirane javnosti TNP za pripravo 10-letnega načrta upravljanja za obdobje od leta 2026 do 2035. TNP je edini park v naši državi. Prav včeraj je Narodni park Berchtesgaden, ki je edini nemški narodni park na severni strani Alp, pridobil IUCN certifikat druge kategorije, kar pomeni mednarodno priznanje, da so Narodni park. Bavarski minister za okolje je dobro povedal, da to pomeni, da so prva liga in višje kot to niti ne gre in da je to najvišja stopnja zavarovanja območja, da Narodni park pomeni narodovo investicijo v naravo. In v Sloveniji je narodova investicija v naravo samo TNP, zato ga moramo obravnavati posebej, biti moramo posebej skrbni in skupaj soustvarjati prihodnost tega parka. S tem pa je povezan tudi desetletni načrt upravljanja. Doslej smo pridobili določene izkušnje, tako pozitivne kot negativne, pridobili smo določena znanja, vsi ti nauki in spoznanja pa bodo dejansko vključeni v naslednji Načrt upravljanja. Pred dobrimi štirimi leti se je začela uresničevati določba 10. in 11. člena Zakona o TNP, kar je za parkovne lokalne skupnosti in za same prebivalce še posebej pomembno. Moja osebna želja je, da v novem načrtu upravljanja sprejmemo določene modifikacije, določene vsebinske zadeve, ki bodo vplivale na način črpanja sredstev, da se načini poenostavijo in da bomo lahko govorili o pravih vsebinah, ki sledijo namenom in interesom parka in prebivalcev znotraj parka. Sama geneza razvoja TNP je prinesla to, da od leta 2003 nismo samo TNP, ampak da kot TNP predstavljamo tudi osrednji in robni del Biosfernega območja Julijske Alpe. V tem okviru so se pojavile tudi druge vsebine, kar pomeni, da ne moremo govoriti samo o naravovarstvu, ampak govorimo o prometu, o turizmu, o kulturi, o izobraževanju, o mladih in še veliko drugem. Delali bomo pozitivne zgodbe in skrbeli bomo za narodovo investicijo samo na način, da ne bomo več samo deležniki v tem prostoru, ampak bomo tudi partnerji. Ravno zato smo danes tu,« je že v uvodnih besedah poudaril direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik
Forum je potrdil tudi izvolitev delovnega predsedstva Foruma, in sicer predsednico Urško Mlekuž Vončina in člana Aleša Polanca.
V moderirani razpravi so nato udeleženci sodelovali na tematskih omizjih o naravi, kulturni dediščini, tradicijah, turizmu in drugih terciarnih gospodarskih dejavnostih, družbenih in rekreacijskih dejavnostih, infrastrukturi, prometu in o mladih. Podali so več predlogov, te pa lahko zainteresirani oddajo še do 19. decembra 2024 prek spletnega obrazca, ki je objavljen na SPLETNI STRANI TNP
Direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik je ob zaključku foruma izpostavil:
»Proces priprave 10-letnega načrta upravljanja vsem zainteresiranim omogoča podajanje predlogov, idej in priporočil ter stališč do načrtovanih aktivnosti. Tokratni forum je bil namenjen oblikovanju predlogov in smernic, ki jih bodo službe JZ TNP preučile in po presoji vključile v osnutek načrta upravljanja. Parkovne občine podajo mnenje na osnutek, sledila pa bo javna obravnava s predstavitvijo parkovnim občinam in še enim forumom zainteresirane javnosti. Po preučitvi mnenj in pripomb JZ TNP pripravi predlog načrta, ki gre v medresorsko obravnavo in ga sprejme Vlada Republike Slovenije z uredbo.«